Badminton SwedenTävlingskalender




 
Sök
Skriv ut Exportera
Vecka Datum Namn Ort Hall Förening Ungdom Senior Klasser

Oktober 2022


40 8-9 GotElit Västra Frölunda Sportarenan 3, 6 U11-13
40 8-9 GotElit Mölndal Åby Badmintonhall 3, 6 U15
40 8-9 GotElit Hovås Askim Badmintonhall 3, 6 U17 U17
40 8-9 GotElit Göteborg Fjäderborgen 4 U22/Elit
40 8-9 Wättersmashen Jönköping Racketcentrum 1,3 U9-U17
40 8-9 Stålblixten Eskilstuna Badmintonhallen Eskilstuna Badmintonklubb, HOLGER LINDMARKS PLATS 2, 633 42 Eskilstuna Nivå 3 Nivå 4 Ungdom U9 - U17; Senior C
41 15-16 SGP 2 Umeå Badmintonstadion 7 HS, DS, HD, DD, MD. Endast elitklass.
41 15-16 Picassofjädern Kristinehamn Brogårdshallen 3 4 U11-U17, A-C
41 15-16 A-smashen 2022 Arvidsjaur Camp Gielas 1-3 U11-U17
41 15-16 Bergsåkers Ungdomstä.. Sundsvall Baldershallen 1, 3 U9, U11, U13, U15 samt N U13, N U15
41 15-16 Växjö Open 2022 (U) Växjö Teleborgshallen Växjö BMK 1, 2 U9-U17
41 15-16 Skogås Junior Skogås Skogås Racketcenter Skogås BK 1 och 3 U9-U17
41 15-16 Kungs Open Kungsbacka Tingbergshallen BMK Kungs 1 4 U11-U17 (Nivå 1) B-C (Nivå 4)
41 15-16 PRE ZERO CUP 2022 Norrköping Racketstation Norrköpings BK 3 3 A-, B-, C- U11, U13, U15 och U17
41 16-16 Smällkaramellen 2022.. Bräkne-Hoby Bräkne-Hoby Sporthall Hoby Badmintonklubb 1 1 HS och DS i U9-U17 samt HS, DS, DD, HD och MD i D-klass
42 22-23 Seriehelg div 1-4 Diverse Diverse - - Div 1-4
43 29-30 Höststrået 2022 Karlskoga Stråhallen 1-3 4 A, B, C samt U11-U17
43 29-30 Ölandsspelen Färjestaden Färjehallen ,Smaragdhallen, Torslundahallen BK Fåken Nivå 3 Nivå 4 U9- U17 A,B,C singel, dubbel och mixed
43 29-30 Sten Johanssons Minn.. Borås Lundbyhallen Föreningen Borås Badminton 1 och 3 U9-U19, U11-17N

November 2022


44 5-5 Lilla Åbyslaget Mölndal Åby Badmintonhall 1 U9, U11, U13, U15, U17
44 5-6 Ljusdroppen 2022 LJUSDAL Giganten Sporhall + Färila Sporthall 3 4 A,B,C,U13,U15
44 5-6 Östersjöspelen 2022 Karlskrona NKT Arena 1 & 3 4 U9-U17 nivå 1 (singel), U11-U17 nivå 3 (singel och dubbel), A-D (singel, dubbel och mix)
44 5-6 Kista Open 2022 Kista Kista Racket Center Kista Badmintonklubb 4 A, B, C
44 5-6 Kärcher Cup Trollhät.. Trollhättan Innovatumhallen m fl Trollhättans BF 3 4 U11-U17 och Elit-A, B och C
44 5-6 LUGI Euro Finans Sen.. Lund Victoriastadion LUGI Badminton 4 A,B,C, V35-V70
44 6-6 Komet Junior 2022 Järfälla, Stockholm Komethallen BMK Komet 1,3 U9, U11, U13, U15, U17
45 12-13 Västsvenska Göteborg Alelyckan Vårvindens BMK Nivå 1 och Nivå 3 A,B,C U11-U17, A,B,C
45 12-13 DM helg Diverse Diverse - - -
46 18-20 Swedish Youth Games Malmö Malmö Racketcenter 6 U13-17
46 19-20 Dunet Open 2022 Karlskoga Stråhallen 1-3 4 Alla klasser A, B, C samt U11-U17
46 19-20 Botkyrka Open 2022 Norsborg Botkyrka Rackethall 1, 3 4 U9-U17/19 kl 1, U11-17 kl 3 S/D/M ABC
46 19-20 Borlänge Energi Cup Borlänge Borlänge Badmintonhall Borlänge Badmintonklubb 3 4 Elit, A, B, C, U17-U11
46 19-20 Askim Motion- och Ny.. Hovås Askim Racket Center Badminton Askim Badmintonklubb 1 4 U9,U11,U13,U15,U17, D
46 19-20 Frölundaspelen - sen.. Göteborg Sportarenan Västra Frölunda Badmintonklubb 4 Elit, A, B och C
46 19-20 Luleträffen Luleå Hälsans hus samt Porsöhallen Luleå badmintonklubb 1-3 4 A, B, C, U9-U17
46 19-20 Husarslaget 2022 hos.. Eksjö Eksjö tennishall Eksjö Badmintonförening 1,3 4 U11, U13, U15, U17, A,B,C
47 26-27 Seriehelg div 1-4 Diverse Diverse - - Div 1-4

December 2022


48 2-4 SGP 3 Uppsala Fyrisfjädern Fyrisfjädern Badmintonklubb 7 Elit
48 3-3 AURA -Slaget Malmö Malmö Badmintoncenter Nivå 1, Nivå 3 U09-U17
48 3-4 Orion Cup Boden Hildursborg, Träffpunkten 1,3 3 Ungdom U9-U19, Senior A-C
48 3-4 Alnöträffen 2022 Alnö Baldershallen 2 - U9-U17
48 3-4 PEAB Tranåsträffen 2.. Tranås Bredstorpshallen, Ängaryds Idrottshall Tranås BMK Nivå 3 och Nivå 1 Nivå 4 A, B, C, Nivå 3: U9-U17, Nivå 1: U11N-U17N
48 3-4 Kanonslaget Uddevalla Rimnershallen Uddevalla Badmintonklubb Nivå 1 och 3 Nivå 4 U-9- -- -U-17 Nivå 1 , U-11- -- -U-17 Nivå 3, A-C
48 3-4 Games of Clubs 2022 .. Göteborg Alelyckan Sportcenter Pantern Badminton Klubb Nivå 1 - 3 4 U9, U11, U13 och U15 och A,B och C
48 3-4 Laxaträffen Halmstad Söndrumshallen - 4 E, A, B, C
48 3-4 Sollentuna Elit ABC Sollentuna Sollentuna Rackethall Sollentuna badmintonsällskap Elit A B C Elit A B C
49 10-11 BSO Stockholm 2022 Stockholm olika 6 4 U13,U15.U17, Elit/U22
49 10-11 Kinnekulleblixten 20.. Källby, Götene Källbyhallen, idrottshallarna i Götene Kinnekulle Badmintonklubb 1,3 4 U8N, U9N, U11N. U13N, U15N, U11, U13, U15, U17, A, B, C,
49 10-11 Sydostsmashen Höst Karlshamn Gamla Tennishallen & Väggahallen Carlshamns badmintonförening 1,3 4 A, B, C, D, U11-U17; U9N-U17N (N endast singel)
49 10-11 Carlstad Open Karlstad Racketcenter Karlstad Badminton 3 4 A,B,C U11-U17
49 11-11 Tomtesmashen Umeå Badmintonstadion 1 1 U9N, U11N, U13N, U15N, U17N, Motionsklass
50 17-18 Badmintonstadion Cup.. Umeå Badmintonstadion 3 4 U11, U13, U15, U17, Elit, A, B, C
50 17-18 Österlenspelen Simrishamn Korsavadshallen, Jonebergshallen Österlens badmintonklubb 3 3 HSU11, DSU11, HDU11, DDU11, HSU13, DSU13, HDU13, DDU13, MDU13, HSU15, DSU15, HDU15, DDU15, MDU15, HSU17, DSU17, HDU17, DDU17, MDU17, HSC, DSC, HDC, DDC, MDC, HSB, DSB, HDB, DDB, MDB, HSA, DSA, HDA, DDA, MDA
50 17-18 Komet Singel & Dubbe.. Järfälla, Stockholm Komethallen BMK Komet 1,3 4 U9, U11, U13, U15, U17, A, B, C

Januari 2023


1 7-8 Dygnslaget Grums Sporthallen 3 4 U11-U17, A-C
2 14-14 Lagaholmsspelen 2023 Laholm Lagaholmshallen 1 och 3 C U9,U11, U13, U15 och C
2 14-15 Ostkakan Västervik Bökensveds sporthall (samt 2-3 hallar till) BK Pärlan Nivå 3 4 U11-17 + A B C
2 14-15 Stålfjädern Sandviken Jernvallen Sandvikens BMK 3 4 A, B, C, U9, U11, U13, U15, U17
2 14-15 Arosfjädern Västerås Bellevue Västerås Badminton 3 4 U11-U17 + A, B, C
4 27-29 Swedish Junior Uppsala Fyrishov 8 U19
4 27-29 Swedish U17 Internat.. Uppsala Fyrisfjädern/Fyrishov 7 U17
4 28-28 Västra Frölunda Nybö.. Göteborg Sportarenan Västra Frölunda Badmintonklubb 1 U9 N - U17 N
4 28-29 Pitespelen Piteå Hällströms Arena +1 1-3 4 U9-U17, A, B, C
4 28-29 Boda Borg Cup Sävsjö Sporthallen + Hofgårdshallen 1 och 3 4 U9 -17,A,B,C
4 28-29 Jonasträffen 2023 Alingsås Gamla Tennishallen Nivå 2 Nivå 4 U9-U17 ABC
4 28-29 AURA - Open Malmö Malmö Badmintoncenter Nivå 3 Nivå 4 U11- U15 ungdomar, A-C-klass senior
4 28-29 Täby Ungdom TÄBY Täby RacketCenter 1 och 3 U9-U17
4 28-29 ICA Maxi Cup 2023 FALUN Lugnets Sporthall Falu BMK 3 4 A, B, C, U11, U13, U15, U17
4 28-29 Norrköpings Cupen Norrköping Racketstation Norrköpings BK 3 3 A-, B-, C- U11, U13, U15 och U17

Februari 2023


5 3-5 Badminton SM TBA - 8 Elit
5 4-5 Badmintontrofén Kristinehamn Brogårdshallen 3 4 U11-U17, A-C
5 4-5 Kista Junior 2023 Kista Kista Racket Center Kista Badmintonklubb 1 och 3 U11 - U17
5 4-5 Gripenträffen nr 53 Hässleholm Qpoolen samt Läredahallen Hässleholm Badminton Nivå 3 samt Nivå 1 Nivå 4 A,B,C,D, U17,U15,U13,U11,U9
5 4-5 Kungs Rockstile Open Västra Frölunda Sportarenan BMK Kungs. 3 4 U11-U17 A-B-C
6 11-12 Seriehelg div 1-4 Diverse Diverse - - Div 1-4
7 18-19 SM U19 Umeå Badmintonstadion 7 U19
7 18-19 Gåsfjädern Skogås Skogås Racketcenter Skogås BK 1 och 3 U9-U17
7 18-19 ABC Trollhättan Trollhättan Innovatumhallen Trollhättans BF 4 A, B och C
7 18-19 Arctic Open Luleå Hälsans hus samt Gammelstad sporthall Luleå badmintonklubb 1-3 4 A, B, C, U9-U17
8 25-26 Sundsvall Open Sundsvall Baldershallen 3 4 U11, U13, U15, C, B, A, E
8 25-26 Vikingaslaget Sollentuna Sollentuna Rackethall Sollentuna badmintonsällskap Nivå 1 och 3 U9-U19

Mars 2023


9 4-5 Frölundaspelen - ung.. Göteborg Sportarenan 3 U9-U17
9 4-5 Hobyfjädern 2023 Bräkne-Hoby Bräkne-Hoby Sporthall Hoby Badmintonklubb 3 4 U9-U17 samt D-klass
9 4-5 Götaslaget Norrköping Racketstadion BMK Göta 2 2 U11- HS, DS, HD, DD, U13- HS, DS, HD, DD, U15- HS, DS, HD, DD , U17- HS, DS, HD, DD MD A-, B-, C-HS, DS, HD, DD MD
9 4-5 Knalleträffen Borås Boråshallen Föreningen Borås Badminton 4 Elit, A, B, C
9 4-5 Lergöksträffen ÄNGELHOLM Lingvallen Skäldervikens badmintonklubb 4 A, B, C, D
9 5-5 Komet Dubbel & Mixed.. Järfälla, Stockholm Komethallen BMK Komet 1,3 4 U9, U11, U13, U15, U17, A, B, C
10 11-12 SGP deltävling 4 Hovås Askim Badmintonhall 7 Elit
10 11-12 Snödroppen 2023 Karlskoga Stråhallen 1-3 4 Alla klasser A, B, C samt U11-U17
10 11-12 Botkyrkaslaget 2023 Norsborg Botkyrka Rackethall 1, 3 4 U9-U17/19 kl 1, U11-17 kl 3 S/D/M ABC
10 11-12 Borlänge Open Borlänge Borlänge Badmintonhall Borlänge Badmintonklubb 3 4 A,B,C,U17-U11
10 11-12 SGP 4 Askim Hovås Askim Racket Center Badminton Askim Badmintonklubb 7, 4 E, A, B
10 11-12 Växjö Open 2023 Växjö Teleborgshallen Växjö BMK 3 4, Elit U9-U17, Elit, ABC
10 11-12 GKN Aerospace Trophy Trollhättan Innovatumhallen Trollhättans BF 1 och 3 Nivå 1 U9-U17 endast singel, Nivå 3 U11-U17
10 11-12 MBK Yonex Open Malmö Malmö Badmintoncenter Malmö Badmintonklubb 1, 3 4 U11, U13, U15, U17, A, B, C
11 18-19 Polarfjädern Kiruna Sporthallen BMK Fjädern 3 4 A,B,C ,U17,U15,U13,U11, Nybörjare
11 18-19 Seriehelg div 1-4 Diverse Diverse - - Div 1-4
12 24-26 Badminton SM U17 TÄBY Täby RacketCenter 7 U17
12 24-26 Badminton SM U15 Enskede Enskede Rackethall 7 U15
12 24-26 Badminton SM U13 Uppsala Fyrisfjädern 7 U13
12 25-25 Älmhults Nybörjartäv.. Älmhult Linné skolans idrottshall 1+2 U9-17 nivå 1+2
12 25-26 Wätterstad Cup ABC Jönköping Racketcentrum 4 ABC
12 25-26 Guldfjädern 2023 Skellefteå Degerbyhallen Skellefteå Badmintonklubb 1, 3 4 A, B, C, U9, U11, U13, U15, U17
12 25-26 Nissanslaget Halmstad Söndrumshallen 3 4 U11-U17 ABC
13 31-2 Badminton SM Veteran Tranås Bredstorpshallen 6 Alla Veteranklasser V35-V75

April 2023


13 1-2 Hudik Cup 2023 Hudiksvall Idrottshallen, m.fl. 3 4 ABC U11-U15
13 1-2 Vårblixten 2023 Nivå.. Källby, Götene Källbyhallen, idrottshallarna i Götene Kinnekulle Badmintonklubb 1,3 4 U8N, U9N, U11N. U13N, U15N, U11, U13, U15, U17, A, B, C,
13 1-2 Sydostsmashen Vår Karlshamn Gamla Tennishallen & Väggahallen Carlshamns badmintonförening 1,3 4 A, B, C, D, U11-U17; U9N-U17N (N endast singel)
13 1-2 Bjärredsspelen Bjärred Borgebyhallen Bjärreds Badmintonklubb 1 och 3 U9, U11, U13, U15, U17
14 8-9 Sollentuna Open Sollentuna Sollentuna Rackethall Sollentuna badmintonsällskap A B C A B C
15 14-16 Svenska Cupen Indivi.. Uppsala Fyrisfjädern/Fyrishov 5 Födda 06-12
15 15-16 Åbyslaget Mölndal Åby Badmintonhall Level 2 Level 4 A, B, C, U9, U11, U13, U15, U17
15 15-16 Lergöksträffen ungdo.. ÄNGELHOLM Lingvallen Skäldervikens badmintonklubb 1 och 3 U11-U17
16 22-23 Seriehelg div 1-4 Diverse Diverse - - Div 1-4
17 29-30 Umeå Nordiska 2023 Umeå Badmintonstadion 3 4 U11, U13, U15, U17, Elit, A, B, C
17 29-30 Vårcupen Jönköping Racketcentrum 1,3 U9-U17
17 29-30 Örebrocupen 2023 Örebro Backahallen samt skolhallar. Örebro Badmintonklubb 3 4 U11-U17 samt A-C
17 29-30 First Hotel Christia.. Kristianstad Kristianstad Arena Christianstad Badmintonklubb 1, 3 4 A-D; U11-U17; U9N-U17N (N endast singel)
17 29-30 Yonex International .. Varberg Varbergs Idrottshallar Varbergs Badmintonklubb 5 4 U11-U17, Elit/U22

Maj 2023


18 5-7 Stockholm Junior Täby Täby Racketcenter 8 U19
18 6-7 Spåret Open Ungdom Enskede Enskede Rackhall 1 och 3 U9-U19
18 6-7 Trandansen våren 202.. Bollnäs Sporthallen BMK Tranan 3 4 U11, U13, U15, U17, A, B och C
18 6-7 Öresundsspelen Helsingborg Olympiahallen 3 4 U13, U15, A, B, C
18 6-7 Kvastenspelen 2023 Kalmar Kalmar Sportcenter 3 4 U9-U17 ABCD
19 11-14 Victor Swedish Open Uppsala IFU Arena 8 Elite - Int. Series
20 19-21 Gothenburg Open Göteborg Alelyckan Vårvindens BMK Nivå 3 och Nivå 5 A-B U11-U17, A,B
20 20-21 SGP 5 - Slutspel Umeå Badmintonstadion 7 Elit
21 27-28 Komet Open 2023 Järfälla, Stockholm Komethallen BMK Komet 1,3 4 U9, U11, U13, U15, U17, A, B, C
21 27-28 LUGI Euro Finans Jun.. Lund Victoriastadion LUGI Badminton 1,2,3 U9-U17
801