Badminton SwedenTävlingskalender

 
Sök
Skriv ut Exportera
Vecka Datum Namn Ort Hall Förening Ungdom Senior Klasser

Mars 2024


10 9-10 Seriehelg 6 . . . . .
11 15-17 Polarfjädern Kiruna Sporthallen BMK Fjädern 3 4 A,B,C ,U11-U17, Nybörjare
11 15-17 Forza SGP 4 Askim Hovås Askim Badmintonhall Askim Badmintonklubb 7 Elit
11 16-17 Wätterstad Cup Jönköping Racketcentrum BMK Wätterstad 4 A, B, C
11 16-17 Hobyfjädern Bräkne-Hoby Bräkne-Hoby idrottshall Hoby BMK 3 U11-U17
11 16-17 Komet Juniorslaget 2.. Järfälla, Stockholm Komethallen BMK Komet 2, 3 U9, U11, U13, U15, U17
11 16-17 Skogås ABC Skogås Skogås Racketcenter Skogås BK 4 A-C
11 16-17 Snödroppen 2024 Karlskoga Stråhallen Karlskoga BMK 3 4 U11 - U17, A, B, C
11 16-17 Frölundaspelen Junio.. Västra Frölunda/Göteborg Sportarenan Västra Frölunda Badmintonklubb 3 U9-U17
12 22-24 Victor Badminton SM .. Trollhättan Innovatumhallen Trollhättans BF 7 U17
12 22-24 Victor Badminton SM .. Umeå Badmintonstadion Bruksvägen 13 IFK Umeå 7 U15
12 23-23 Älmhults Nybörjartäv.. Älmhult Linné skolans idrottshall Älmhults Bmk 1 U9-17 nivå 1
12 23-24 Nissanslaget Halmstad Söndrumshallen Halmstad BMK 3 4 U11-U17, E, A, B, C

April 2024


14 1-1 Påskcupen 2024 Göteborg Fjäderborgen Göteborgs badmintonklubb 1 - U9-U17
14 5-7 Victor Badminton SM .. VÄSTERÅS Bellevue Västerås Badminton 6 V35-V75
14 6-6 Norrköpings Dubbel C.. Norrköping Racketstation Norrköpings BK 3 3 A-, B-, C- U11, U13, U15 och U17
14 6-7 MBK Yonex Open Malmö Malmö Badmintoncenter Malmö Badmintonklubb 1,3 4 A,B,C,U17,U15,U13,U11
14 6-7 Vårblixten 2024 Källby, Götene Källbyhallen, Liljestensskolan Götene, Prästgårdsskolan Götene Kinnekulle Badmintonklubb 1,3 4 U8N, U9N,U11N,U13N, U15N, U11,U13,U15,U17, A,B,C
15 12-14 Victor Lag-SM Ungdom Enskede Enskede Rackhall Spårvägens Badmintonförening 7 U15, U17, U19/U22
15 13-14 Glada Hudik Cup 2024 Hudiksvall m.fl Idrottshallen, m fl Hudiksvall BMK 3 4 ABC U11-U17
15 13-14 Sydostsmashen Vår Karlshamn Gamla Tennishallen & Väggahallen Carlshamns badmintonförening 1,3 4 A, B, C, U11-U17; U9N-U17N (N endast singel)
15 13-14 Åbyslaget Mölndal Åby Badmintonhall Åby Badmintonklubb 2 4 A, B, C, U9-U17
16 20-21 Seriekval . . . . .
17 27-28 Vårcupen Jönköping Racketcentrum BMK Wätterstad 1, 3 U9-U17
17 27-28 Komet Junior 2024 Järfälla, Stockholm Komethallen BMK Komet 2, 3 U9, U11, U13, U15, U17
17 27-28 Örebrocupen 2024 Örebro Backahallen + skolhallarNytt datum Örebro Badmintonklubb 3 4 U11-U17 samt A-C
17 27-28 Sollentunaspelen Sollentuna Sollentuna Rackethall Sollentuna Badminton 4 A-D
17 27-28 Umeå Nordiska 2024 Umeå Badmintonstadion IFK Umeå Badminton 3 4 Elit, A, B, C, U11-U17.
17 27-28 Forza SGP Slutspel Täby Täby Racketcenter Täby Badminton 7 Elit
17 27-28 BMK Kungs nybörjartä.. Kungsbacka Tingbergshallen/Varlaskolans idrottshall BMK Kungs Nivå 1 Nivå 4 U11-U17, B-C
17 27-28 Christianstad Arena .. Kristianstad Kristianstad Arena Christianstad BMK 1 och 3 4 U9-U17, A-C (D)

Maj 2024


18 4-5 Trandansen våren 202.. Bollnäs Bollnäs Sporthall BMK Tranan 3 4 U11, U13, U15, U17, A, B och C
18 4-5 Gåsfjädern Skogås Skogås Racketcenter Skogås BK Nivå 2 och 3 U9-U17/U19
18 4-5 Yonex International .. Varberg Arena Varberg Varbergs Badmintonklubb 5 4 U11 - U22/Elit
18 4-5 Öresundsspelen Helsingborg Olympiahallen 3 A-C U11-U15, A-C
18 4-5 Täby ABCD TÄBY Täby RacketCenter Täby Badminton 4 Senior A, B, C ,D
801