Badminton SwedenTävlingskalender




 
Sök
Skriv ut Exportera
Vecka Datum Namn Ort Hall Förening Ungdom Senior Klasser

Februari 2023


5 3-5 Victor Badminton SM Malmö Malmö Racketcenter BMK Aura 8 Elit
5 4-5 Badmintontrofén Kristinehamn Brogårdshallen 3 4 U11-U17, A-C
5 4-5 Kista Junior 2023 Kista Kista Racket Center Kista Badmintonklubb 1 och 3 U11 - U17
5 4-5 Gripenträffen nr 53 Hässleholm Qpoolen samt Läredahallen Hässleholm Badminton 1, 3 4 A,B,C, U9-U17
5 4-5 Kungs Rockstile Open Västra Frölunda Sportarenan BMK Kungs. 3 4 U11-U17 A-B-C
6 11-12 Seriehelg div 1-4 Diverse Diverse - - Div 1-4
7 17-19 Badminton SM Junior Umeå Badmintonstadion IFK Umeå 7 U19
7 18-18 Games of Clubs 2023 .. VÄSTRA FRÖLUNDA Alelyckans Sportcenter Pantern Badminton Klubb Nivå 1 och 3 U9, U11, U13, U15 och U17
7 18-19 Gåsfjädern Skogås Skogås Racketcenter Skogås BK 1 och 3 U9-U17
7 18-19 ABC Trollhättan Trollhättan Innovatumhallen Trollhättans BF 4 A, B och C
7 18-19 Arctic Open Luleå Hälsans hus samt Gammelstad sporthall Luleå badmintonklubb 1-3 4 A, B, C, U9-U17
8 25-26 Sundsvall Open Sundsvall Baldershallen 3 4 U11, U13, U15, C, B, A, E
8 25-26 Vikingaslaget Sollentuna Sollentuna Rackethall Sollentuna badmintonsällskap 1, 3 U9-U19
8 25-26 PTBK Cup Västra Frölunda Påvelundshallen Påvelunds Tennis & Badmintonklubb 1 & 3 4 U9-U17 (singel), C-klass (singel o dubbel)

Mars 2023


9 4-5 Frölundaspelen - ung.. Göteborg Sportarenan 3 U9-U17
9 4-5 Götaslaget Norrköping Racketstadion BMK Göta 2 4 U11-U17, A, B, C
9 4-5 Knalleträffen Borås Boråshallen Föreningen Borås Badminton 4 Elit, A, B, C
9 4-5 Lergöksträffen ÄNGELHOLM Lingvallen Skäldervikens badmintonklubb 4 A, B, C, D
9 4-5 Mörrumsträffen Mörrum och Svängsta Norrevångshallen & Garciahallen Mörrums Badmintonkilubb 3 4 U9-U17, A, B, C, D
9 5-5 Komet Dubbel & Mixed.. Järfälla, Stockholm Komethallen BMK Komet 1,3 4 U9, U11, U13, U15, U17, A, B, C
10 10-12 SGP deltävling 4 Hovås Askim Badmintonhall 7 Elit
10 11-12 Snödroppen 2023 Karlskoga Stråhallen 1-3 4 Alla klasser A, B, C samt U11-U17
10 11-12 Botkyrkaslaget 2023 Norsborg Botkyrka Rackethall 1, 3 4 U9-U17/19 kl 1, U11-17 kl 3 S/D/M ABC
10 11-12 Borlänge Open Borlänge Borlänge Badmintonhall Borlänge Badmintonklubb 3 4 A,B,C,U17-U11
10 11-12 SGP 4 Askim Hovås Askim Racket Center Badminton Askim Badmintonklubb 7, 4 E, A, B
10 11-12 Växjö Open 2023 Växjö Teleborgshallen Växjö BMK 3 4 U9-U17, Elit, ABC
10 11-12 GKN Aerospace Trophy Trollhättan Innovatumhallen Trollhättans BF 1 och 3 Nivå 1 U9-U17 endast singel, Nivå 3 U11-U17
10 11-12 MBK Yonex Open Malmö Malmö Badmintoncenter Malmö Badmintonklubb 1, 3 4 U11, U13, U15, U17, A, B, C
11 18-19 Polarfjädern Kiruna Sporthallen BMK Fjädern 3 4 A,B,C ,U17,U15,U13,U11, Nybörjare
11 18-19 Seriehelg div 1-4 Diverse Diverse - - Div 1-4
12 24-26 Badminton SM U17 TÄBY Täby RacketCenter Täby BMF 7 U17
12 24-26 Badminton SM U15 Enskede Enskede Rackethall Spårvägen BMF 7 U15
12 24-26 Badminton SM U13 Uppsala Fyrisfjädern Fyrisfjädern BMK 7 U13
12 25-25 Älmhults Nybörjartäv.. Älmhult Linné skolans idrottshall 1+2 U9-17 nivå 1+2
12 25-26 Wätterstad Cup ABC Jönköping Racketcentrum 4 ABC
12 25-26 Guldfjädern 2023 Skellefteå Degerbyhallen Skellefteå Badmintonklubb 1, 3 4 A, B, C, U9, U11, U13, U15, U17
12 25-26 Nissanslaget Halmstad Söndrumshallen 3 4 U11-U17 ABC
13 31-2 Badminton SM Veteran Tranås Bredstorpshallen Tranås BK 6 Alla Veteranklasser V35-V75
801